Evde Hayvan Beslemenin Faydaları
img
Blog

Evde Hayvan Beslemenin Faydaları

Evde Hayvan Beslemenin Faydaları

İnsan sosyal bir varlık olması sebebiyle hayatını tek başına geçirmesi düşünülemez. Fakat günümüzde apartman dairelerine sıkışmamız bizleri sosyal yaşamdan koparıyor. Özellikle de çocuklar artık sokaklarda, parklarda eskisi gibi özgürce uzun süreler geçiremiyorlar. Bu da onların özellikle de ileriki dönemlerde arkadaş bulmada ve sosyalleşmede ciddi anlamda zorluk yaşamasına neden oluyor.

Apartman dairelerindeki bu yalnızlığımızı hayvan dostlarımızla evimizi paylaşarak gidermek aslında çok pratik bir çözümdür. Bu bazen bir kedi-köpek olabildiği gibi bazen de bir balık, hamster, kaplumbağa ya da kuş türü olabiliyor. Akşam eve geldiğinizde size belki de daha önce hiç tadamadığınız bir sevgi ve sıcaklıkla üzerinize atlayan bir köpek hayal edebiliyor musunuz? İşte günün stresi ve yorgunluğunun orada yok olup gittiğini göreceksiniz.

Tabi ki evde hayvan beslemenin başka birçok faydası da mevcuttur. Örneğin artık başını tabletten, telefondan ve bilgisayardan kaldırmayan çocukların gün boyu yanına onunla oynayacak hatta onu birçok tehlikeden koruyacak sevimli bir arkadaş olması özellikle de çalışan ebeveyniler için bulunmaz bir nimettir aslında.

Evde hayvan beslemenin en korkulan taraflarında birisi hayvanlardan insanlara bulaşabilecek zoonotik hastalıklardır. Fakat bu konuda içiniz rahat olsun. Çünkü koruyucu aşılama ve tedaviler ile bu tehlikeyi tamamen yok etmemiz mümkün. Bu konuda daha detaylı bilgiyi çevremizdeki veteriner hekimlerden ve veteriner kliniklerinden alabiliriz. Fakat unutmayalım ki nasıl ki çocuğumuz hastalandığında uzman yardımına ihtiyaç duyuyorsak hayvanlar içinde kulaktan dolma bilgilerden kaçınmalıyız.

Evde hayvan beslemenin faydaları arasında korkulanın aksine bu sevimli dostlarımızın bizlerin sağlığı açısından faydası olabileceğini hiç duymuş muydunuz? Evet, gerçekten de evde hayvan besleyen insanların bağışıklık sistemleri birçok alerjene karşı daha dirençli olabiliyor.

Evde hayvan beslerken tabi ki dikkat etmemiz gereken noktaları da göz ardı etmememiz şarttır. Bu noktada bu canlıların her ne kadar bizim dostumuz olsa da bizim bakımımıza muhtaç olduğunu unutmamalıyız. Özellikle de temizlik ve beslenme konusunda bazen bir bebek kadar hassasiyet göstermemiz gerekmektedir. Bu hem onların, hem ailemizin hem de genel halk sağlığı açısından önemlidir.