Hayvan Beslemenin Avantajları
img
Blog

Hayvan Beslemenin Avantajları

Hayvan Beslemenin Avantajları

Bir hayvan beslemek, her gün sevmek ve sevilmenin ne harika bir duygu olduğunu bizlere hatırlatır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için pek çok faydası vardır. Yapılan araştırmalar da hayvan beslemenin avantajları hakkında pek çok olumlu veriyi gözler önüne seriyor.

Sorumluluk Sahibi Olmak

 Bir hayvan beslemenin sağlayacağı en önemli avantaj sorumluluk sahibi olmayı öğrenmektir. Beslenen hayvanın türü ne olursa olsun fark etmeksizin ihtiyaçlarını karşılamak, ona uygun ortamı sağlamak, gerektiğinde fedakârlık yapabilmek ve tüm eksiklerini gidermek insana sorumluluk bilinci yükler. Nihayetinde o aynı bir çocuk gibi size bağlı.

Empati Yapmak

Özellikle çocuklarda bir hayvan ile yaşantısını paylaşmak, o hayvanın hislerini anlamaya çalışmak, hareketlerini anlamlandırmak için çabalamak empati duygusunu geliştirir. Daha duyarlı ve bilinçli bireyler olma yolunda önemli bir ilerleme kazandırır.

Stressiz Yaşam

 Hayvanlarla etkileşim halinde olmanın insanlarda stres düzeyini azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hayvanlar içgüdüsel olarak stresi hissederler ve sahiplerine destek olurlar. Hatta duygusal destek sağlamaya yönelik yetiştirilen ve bu amaca hizmet eden özel köpekler vardır. Onlarla oyunlar oynamak ve aktivitelere katılmak mutluluk düzeyini artırarak stresten uzak bir yaşam sürmeyi sağlar. Stresten uzak olmak kalp sağlığı açısından da çok önemlidir.

Sosyal Yaşam

Hayvan beslemenin avantajları arasında özellikle köpek besleyenlerin çok iyi anlayabileceği bir özellik vardır. Köpekler yürüyüşlere ve parklara çıkarıldığında onlar kendi türdeşleri ile sosyalleşirken insanlar da diğer köpek sahipleri ile tanışıp sosyalleşme fırsatı bulurlar. Geniş bir sosyal çevreye sahip olmak özgüveni artırır ve hayat kalitesini yükseltir.  Sadece köpek sahipleri sosyalleşiyor gibi bir algı olsa da kedi, kuş gibi türlerin sahipleri de özellikle internet üzerinde bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları, yardımlaştıkları platformlarda tanışıp sosyalleşme imkanları var. Böylece hem aradıkları sorulara cevap buluyorlar hem de yeni arkadaşlar ediniyorlar.

Alerji Bağışıklığı

 

 Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde hayvan beslemenin özellikle erken yaşlardaki çocuklarda alerji oluşumuna karşı vücudu dirençli hale getirdiği ortaya konulmuştur. Özellikle 1 yaş altındaki çocuklar bir hayvan ile yaşadıklarında ileriki dönemlerde ortaya çıkabilecek alerjilere karşı daha dayanıklı bir bağışıklığa sahip oluyorlar. Alerjileri ya hiç çıkmıyor ya da çok hafif belirtiler gözlemleniyor.