Köpekler Mama Dışında Ne Yer?
img
Blog

Köpekler Mama Dışında Ne Yer?

Köpekler Mama Dışında Ne Yer?

Yemek konusunda iştahlı olan dostlarımız için köpekler mama dışında ne yer sorusu merak uyandırıyor. Köpek sahibi olanların en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de budur. Köpeklerin mama dışında hangi besinleri yiyebileceği ve onlar için hangilerinin daha sağlıklı olduğunu bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyelim.

Köpekler Hangi Besinleri Yiyebilir?

Köpekler mama kullanımının dışında nasıl bir beslenme düzenine sahip olması gerektiği konusunda ilk olarak veteriner görüşü alınmalıdır. Köpeklerin ihtiyaçları olan beslenmede akla ilk gelen mama ile beslenmesidir. Bununla birlikte pek çok köpek sahibi, sadık dostlarının başka hangi besinler ile beslenebileceğini araştırmaya yönelir. Köpekler mama dışında et, balık, hindi, tavuk, süt, yumurta, peynir, muz, elma gibi besinleri de tüketebilirler.

Köpekler Balık Yer mi?

Köpekler için balık karşı koyulamaz lezzetlerden biri olarak nitelendirilebilir. Balık yemeyi çok seven köpekler için bu besin oldukça faydalıdır. Köpek sahiplerinin balık tercihi konusunda, balığın kılçıklardan iyi bir şekilde arınmış halini kullanmaları önemlidir. Bunun yanı sıra balık seçimi kısa ömürlü balıklardan yana yapılmalıdır. Balığın iyi derecede pişirilmiş bir şekilde verilmesine dikkat edilmelidir.

Köpeklerin Mama Dışında Sevdiği Meyve: Muz

Muz köpeklerin severek yediği sayılı meyvelerden biridir. Muz hem yumuşak dokusuyla tüketimi kolay bir besindir hem de yeterli miktarda tüketildiğinde hali hazırla olan sindirim sistemi bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olur. Eğer veteriner hekim görüşüyle köpeğinizin muz yemesinde bir sakınca yoksa beslenme listesine eklenebilir.

Köpekler Mama Dışında Süt Ürünleri Tüketebilir mi?

Süt, yoğurt, peynir vb. süt ürünleri köpeklerin en çok sevdiği besinler arasındadır. Süt ürünlerinin zengin vitamin ve mineral içeriği köpekler için oldukça idealdir. Bu ürünleri tüketirken sağlıklı sınırlar içerisinde kalınmalı ve aşırıya kaçınılmamalıdır. Yoğurt verirken, yoğurdun oda sıcaklığında olmasına özen gösterilmelidir.

Soğuk yoğurt, köpekte sindirim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde sütün sade bir şekilde verilmesi ya da peynirin büyük parçalarda olması da sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir. Süt ürünlerinin nasıl tüketilmesi konusunda veteriner hekim önerilerine başvurmakta fayda bulunuyor.

Köpek sahiplerinin beslenme alternatifleri ararken dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Köpeklerin mama dışında tüketebileceği besinler olduğu gibi uzak durması gereken besinler de mevcut. Tüketilmesi uygun olan besinlerin ise belirli püf noktalara dikkat edilerek tüketilmesi öneriliyor. Uzak durulması gereken besinler şu şekilde sıralanabilir;

  • Çikolata
  • Şeker
  • Sarımsak
  • Soğan
  • Kereviz
  • Badem

Yukarıda belirtilen besinler köpekler için uzak durulması gereken besinler kategorisinde yer alıyor. Köpek sahiplerinin kendi köpeklerinin beslenme rutinlerini oluştururken veteriner hekim desteği almalarında fayda bulunuyor. Her köpeğin kendine has hassasiyet sorunları vb. ayırıcı etmenler, köpeklerin beslenme programlarını birbirinden ayırıcı özelliğe neden olabilir.

Yumurta, içeriğinde A vitamini, folik asit, B12 vitamini gibi önemli vitamin ve bileşenleri bulunduruyor. Köpekler için oldukça takviye edici ve sağlıklı bir besin olan yumurta, tüketilirken birtakım noktalara dikkat etmeyi de gerektiriyor.

Yumurta konusunda hassasiyetleri bulunan köpeklerde sindirim sorunları ile karşılaşılabiliyor. Köpek sahiplerinin yumurta tüketmek konusunda veteriner onayı varsa rahat bir şekilde yumurta tüketimi gerçekleştirilebilir. Yumurtanın çiğ verilmemesi, muhakkak pişmiş bir şekilde yedirilmesi gerekiyor.

Çiğ yumurta, zengin içeriğinden yeterli miktarda faydalanmanın önüne geçtiği gibi köpeklerde tüy ve deri problemleri ortaya çıkarma riski taşıyor. Çiğ tüketilen yumurta bakteri riskinden dolayı da tehlikelidir. Çiğ yumurtada bulunan bakteriler köpek için zehirlenme sorunları ortaya çıkarabilir.