Köpekler Hangi Yemekleri Yer?
img
Blog

Köpekler Hangi Yemekleri Yer?

Köpekler Hangi Yemekleri Yer?

En sadık dostlarımız olarak bilinen köpekler oldukça iştahlı ve her zaman yemeğe hazır olan hayvanlardır. Genelde mama ile beslenseler de evde pişirilen yemekleri de oldukça iştahlı yiyebilirler. Bazı hayvan severlerin mama ile besledikleri köpekler hangi yemekleri yer sorusu da merak edilen sorulardan biridir.

Her zaman evde pişirilen emekler köpeğinizin sağlığını bozabilir ve uzun ömürlü olmalarına da etkisi olabilir. Köpekler genelde hangi besinlerle beslenebilir neler yer sorusunu şöyle açıklayabiliriz;

Öncelikle evde veya bahçenizde köpek besliyorsanız mama yiyen bir köpeğin neler yemesi gerektiği konusunda veterinere danışmakta fayda vardır. Birçok köpek türü bulunduğundan köpeklerin de insanlar gibi besinlere karşı alerjisi olduğunu unutmamak gerekir. İlk defa bir besin yiyecek bir köpeğiniz varsa köpeğinizi gözlemlemeniz alerji riski oluşup oluşmayacağını bilmeniz açısından önemlidir.

Köpeğiniz için sağlığına zararı olmayan besinler öncelikle kılçıksız pişmiş balıktır. Balık yemeği çok seven köpekler için yararı fazla olan balık kılçığı ayıklanmış olmalıdır. Balık seçiminde kılçığı kolay ayıklanabilen ve iyi pişirilen balıklar önerilmektedir. Balığın kılçıklı olması köpek için zararlı olabilir.

Kısa ömürlü balıklar köpek için uygun olan balıklardır. Ağır metal barındıran uzun ömürlü balıklar köpeğinizin sağlığını da etkilemektedir. Çiğ balık vermek yararı olmadığı için önerilmemektedir. Omega 3 ve protein açısından zengin olan balık oldukça yararlı bir besindir. Alabalık, istavrit balıklarının ızgara fırın ya da buharda pişirilmesi uygundur. Balıkları ne kadar severek yeseler de bazı köpek türlerine balık iyi gelmeyebilir.

Köpeklere Yumurta Yedirilir mi?

Bakımını üstlendiğiniz köpekler hangi yemekleri yer sorusunda merak edilen bir diğer besin yumurtadır. Yumurta demir, folik asit A vitamini ve B12 vitamini açısından zengin bir besindir. Ancak yumurta köpeklerde sindirim sorunlara da neden olabilir. Ayrıca çiğ yumurta içinde bulunan avidin denilen enzim nedeni ile biotin yararını azaltıp köpeklerde tüy dökme ve deri problemlerine neden olmaktadır.

Köpekler için Patates

Patates köpeğiniz için oldukça sağlıklı bir besindir. Lezzetinin yanında tatlı patates köpek için yarar sağlayan besinlerden biri olarak köpeğinize verebileceğiniz besinlerden biridir. İçeriğinde C vitamini ve E vitamini değerlerine sahip patates ayrıca demir ve kalsiyum içerdiğinden yedirilebilecek besin grubunda yer alır. Ancak çiğ olarak verilmemesi gerekmektedir.

Çiğ patates köpeğe yarar değil zarar verebilecek besindir. Patates sapları ve yapraklarında bulunan oxalate adlı maddeler sayesinde üriner ve sindirim sorunu gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Köpeklere Yoğurt Faydalı mı?

Özellikle köpeklerin sevdiği yiyeceklerden olan süt ürünleri peynir, süt ve yoğurt gibi besinler mineraller açısından zengin besin gruplarıdır. Yoğurtta köpekler için vazgeçilmez bir besindir. Sağlıklı olan yoğurdunda köpeğe belli ölçüde günlük olarak 2- 3 kaşık verilmesi uygun olur. Peynir yedirirken de ufak parçalar halinde verilmesi sindirim sorununun yaşanmaması açısından önemlidir.

Yoğurt yedirirken yoğurdun çok soğuk olmaması gerekir bu da köpeğin ishal gibi rahatsızlıklar geçirmesine neden olabilir. Bazı köpeklerin alerjik sorunu olabileceğinden süt ürünleri yoğurt gibi besinleri veterinere danışarak köpeğe vermeleri gerekmektedir. Eğer yoğurt ya da süt içen köpeğinizde ishal gibi problemleri gözlerseniz bu besinleri vermemeniz tavsiye edilmektedir.

Pişmiş Kemiksiz Tavuk

Köpekler için yararı olan bir diğer besin pişmiş tavuk etidir. Ufak köpeklerin yiyebileceği tavuk eti onlar için yeterli bir besindir. Tavuğunda alerjik yapıcı etkisi olabileceğinden veterinere besinler konusunda danışmakta fayda vardır. Alerjik etkiye yatkın olan köpekler arasında Labrador, Alman kurdu, Albino, Dalmaçyalı, Cocker ve beyaz ırk köpekler alerjiye hassa olan köpek türleri olarak bilinmektedir.

Tavukları kemikli olarak vermek hayvanda tıkanma ve yırtılma sorunlarına neden olabilir. Yırtılma ve tıkanma sonrası hayvanda kanamalar ve kusma görülmektedir. Köpeğinizin ölümle sonuçlanan durumlara maruz kalınmaması açısından kemiksiz şekilde pişirip verilmesi önerilmektedir.