Köpekler Ev Yemeği Yer mi?
img
Blog

Köpekler Ev Yemeği Yer mi?

Köpekler Ev Yemeği Yer mi?

Köpek sahiplerinin en çok, köpekler ev yemeği yer mi? Sorusuna cevap aramaktadır. Sorusu İnsan metabolizması ile köpeklerin metabolizması tamamen farklı yapıdadır. Köpeklere ev yemeği verilmesi, sağlıklarını tehlikeye sokar. Köpeklerin sağlıklı kalması için beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmaması gerekir. Ödül mamaları dışında ek besinler verilmesi, köpeklerin sağlığını etkilerken, diğer yanda da açgözlü obezite olmalarına neden olur.

İnsan Gıdaları Köpekler için Zararlı mı?

İnsanlar için faydalı gıdalar, köpekler için zararlı olabilmekte. Köpeklere ev yemeği vermek için, köpeklerin bünyesine uygun ev yemeleri hazırlanabilir. Ancak evde insanlar için hazırlanan yemeklerin köpeklere kesinlikle verilmemesi gerekir. Bazı gıdalar insanlar için faydalı iken, köpekler için zehirleyici, hatta öldürücü olmaktadır.

İnsanlar için yararlı olan sarımsak, soğan, baharat karışımları, köpekler için zararlı besinlerdir. Bu tür karışımların bulunduğu yiyecekler köpeklere verildiğinde sindirim sistemini bozar, bağırsak sorunlarının oluşmasına neden olur.

Köpekler Nasıl Beslenmelidir?

Evde köpek besleyen hayvan dostları, kesinlikle kendi yedikleri yemeklerden köpeklere vermemelidir. Köpekler evde insanların yediği yemeklerden yerler. Ancak insanların yemeklerinden yemeleri, onlar için yararlı olduğu anlamına gelmez. Metabolizması farklı çalışan köpekler, insanların yediği yemeklerden olumsuz etkilenir. Köpekler insanlar yemek yerken, yemek yemek için ısrarcı olabilir.

Köpek sahipleri bir defa dahi köpeklerine kendi yedikleri yemeklerden verdiklerinde, köpekler bunu alışkanlık haline getirir ve duygu sömürüsü olarak kullanırlar. Bu durumda insanlar her yemek yediklerinde, köpekler yemek yemek için ısrarcı olurlar. Köpekler için en doğru beslenme, özel hazırlanmış gıdalarla veya köpekler için uygun olarak ev ortamında hazırlanmış yemeklerle beslenmesidir.

Köpeklerin Beslenmesinde Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Köpeklerin beslenmesinde kilosuna, boyuna ve yaşına göre mama seçimleri yapılmalıdır. Ödül mamaları dışında ek besinler verilmemelidir. Köpeklerin beslenmesinde uygulanan yanlış besleme yöntemlerinin başında, gereğinden fazla besin verilmesi, ek besinler kullanılması gelmektedir.

Beslenme saatleri ve atıştırmalık küçük aparatlar dışında kesinlikle öğün dışı yiyecek verilmemelidir. Köpekler yırtıcı ve öğütücü dişlere sahiptir. Bu nedenle her türlü kemik ve çiğ eti kolaylıkla tüketebilir. Ancak köpeklere çiğ et verilmesi bazı sindirim bozukluklarına yol açabileceği gibi, bakterilere bağlı bazı rahatsızlar edinmesine sebep olur.

Kemik verilmesi durumunda köpekler dişleri kemikleri rahatlıkla kırabilir. Ancak kırılan kemiklerin keskin uçları köpeklerde kalıcı zararlar oluşturur.

Köpeklere Neden Çiğ Et Verilmez?

Köpekler yırtıcı hayvanlar gibi dişleri gelişmiştir. Ancak evcilleşmesi sonrasında beslenme alışkanlıkları ve metabolizmasında da değişikler meydana gelmişti. Köpekler çiğ eti, kemikleri kolaylıkla parçalayarak yiyebilir. Ancak bu beslenme şekli köpeklerde olumsuzluk meydana getirir.

İşlenmemiş yiyeceklerin dışında, işlem görmüş et ve et ürünleri de köpekler için zararlar meydana getirir. Sosis, salam, sucuk gibi yiyecekler her ne kadar ısıl işlem görmüş olsa da köpeklerin metabolizmasını bozacak yiyecekler olarak tanımlanır. Özellikle yavru köpeklere et ve et ürünleri verilmesi ciddi sorunlar yaratır.

Köpekler için En Uygun İkramlar Nelerdir?

Köpeklere verilecek öğün kadar, atıştırmalıkların da seçiminde özen gösterilmesi gerekir. Köpeklere aşırı ikramlarda bulunmak, yanlış ikramlık gıdalar seçmek yarar yerine zarar verir. Köpeklere verilebilecek atıştırmalıklar;

  • Fıstık ezmesi tuzsuz ve şekersiz olarak, bir fincan kadar köpeğe atıştırmalık olarak verilir. Fıstık ezmesinin biraz sulandırarak, muz parçaları ile desteklenmesi faydalar sağlar.
  • Elma dilimleri köpeklerin ihtiyaç duyduğu C vitamini karşılar. Elmanın bol miktarda lifli ve kalsiyum açısından zengin olması sebebi ile, köpekler için gerekli kaloriyi sağlar. Elma sunumunda kabuklarının soyulması ve çekirdeklerinin çıkartılmasına özel gösterilmelidir.
  • Yaban mersini her köpek türüne uygun bir atıştırmalıktır. Yaban mersini içerdiği antioksidanlar ve C vitamini ile köpeklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  • A vitamini açısından zengin olan ve yüksek lif içeriğine sahip havuç köpeklere ince dilimler halinde verilmeli.

Ödüllendirme amaçlı verilen atıştırmalıklarda, aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırıya kaçıldığında köpek sahibine itaat etmeyi bırakır.