Kedi ve Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilecek Noktalar
img
Blog

Kedi ve Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilecek Noktalar

Kedi ve Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilecek Noktalar

  • Evde Yalnız Bırakılabilir mi?

Köpekler genellikle yavruyken eğitilirse evde yalnız başına kalabilirler fakat eğitim süreci uzundur. Örneğin; 6 aydan önce tuvalet eğitimi sinirsel gelişimlerinin tamamlanmaması yüzünden tam olarak verilemez. Her gün sabah ve akşam dışarı çıkartılıp ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği için evde yalnız bırakılma ihtimali düşüktür.

Kediler ise 1,5 aylıkken bile bir kuma yada toprağa kendiliğinden eğitim vermeye gerek kalmadan tuvalet ihtiyacını giderirler. Bu açıdan avantajlıdırlar.  Kedi eğitilemez gibi düşünülse de yavruyken sahiplenildiğinde bazı eğitimleri alırlar. İhtiyaçlarını giderebileceği malzemeleri (mama, su, tuvalet kabı) bıraktığınız zaman kedi birkaç gün evde yalnız kalabilir.

Sonuçta kedi de köpek de eve ufak tefek zararlar verebileceğinden dolayı kedi ve köpek sahiplenirken bu problemleri  göze almanız gerekmektedir.

  • Yavru mu Ergin mi Alınmalı?

 Özellikle köpek eğitiminde küçük yaşta alınması istediğiniz eğitimi verme açısından önemli olabilir. Tıpkı küçük çocuklarda olduğu gibi köpeklerde sahiplerinin davranışlarından etkilenerek büyürler ve karakterleri şekillendikten sonra bu özellikleri değiştirmek zorlaşır. Bu yüzden 1 yaş  erginlik yaşıdır, bu yaştan önce sahiplenilmesi daha avantajlıdır. Eğer sahipsiz hayvan sahiplenecekseniz 1-2 hafta birlikte vakit geçirdikten sonra karakterinin size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kediler ise ortama daha kolay adapte olurlar, bazı cins kediler hariç (iran, chinchılla) gibi. Yani kediler için sahiplenilme yaşı kısırlaştırma zamanında yapıldıysa çokta önemli değildir.


  • Bütçeniz Ne Kadar?

Bazı cins köpek ve kedi ırkları hem satın alırken büyük rakamlara mal olur hem de cins hayvanların spesifik hastalıklara eğilimleri yüzünden sağlık masraflarını da düşünmeniz gerekmektedir. Eğer bütçeniz kısıtlıysa Koruyucu hekimlik (aşı ve beslenme) ve hastalık bakımından genellikle cins hayvan sahiplenilmesi önerilmez.  Beslenme ile alakalı alerjik reaksiyonlar gösterebilir ve boyutuna göre de beslenme ihtiyacı farklı olur. Büyük ırklar ağırlıkları oranında daha büyük miktarda mama tüketirler, kaliteli ve daha yüksek miktarda mama ile beslenen orta ve büyük boy köpekler yüksek maliyetlere sebep olabilir.


  • Yeterli Zamanı Ayırabilecek misiniz?

Köpek eğitimi uzun aylara yayıldığı için eğer yavru köpek sahiplendiyseniz evde yalnız bırakmanız sorun olacaktır. Ama ergin ve eğitimli bir köpek sizi daha az yanında ister.

Kedi yavruyken 2 aylıktan sonra 2 saatte bir beslenmesi gerektiği için ihtiyaçları ulaşabileceği yerdeyse evde daha kolay yalnız kalabilir. Daha ergin bir kedi ise uzun süre vakit ayırmanıza gerek yoktur.

  • Eğitim Verebilecek misiniz?

Köpeklerde eğitim bazen profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekebilir.  Özellikle davranış bozuklukları varsa kesinlikle özel bir eğitime ihtiyaç vardır. Köpek sahiplenirken cinslerine özgü karakteristik özellikleri iyi bilinmelidir ve ne amaçla alındığına daha önceden karar verilmesi ve uzmanlardan yardım alınması gerekir. Sadece popüler bir cins olduğu için kedi ve köpek sahiplenilmemelidir. Evde çocuk varsa çocuklarla ilişkisi iyi olan bir cins tercih edilmelidir. Koruma köpekleri amaca göre seçilebilir ve eğitilebilir. 

Kedi ve köpekte kısırlaştırılma yaşı genellikle 6 aydan sonradır. 1 yıl ve sonrası kısırlaştırılan kedi ve köpekler çiftleşmek için sokağa kaçma eğilimlerini alışkanlık haline getirebilirler. Bir kedinin sürekli evde tutulması isteniyorsa kısırlaştırma operasyonunun daha erken yaşta yapılması önerilir. Davranış bozukluklarının önüne geçmiş olursunuz.


  • Veteriner Kontrollü mü?

Hayvanlardan insanlara zoonoz dediğimiz hastalıklar( kist hidatik, solucanlar vb.) geçtiği için eve alınan hayvan eve alınmadan hemen önce veteriner kontrolüne başlanmalıdır. Önce parazitler bir tedavi, arkasından koruyucu tedavi yani aşılama programları başlanır.

Aşıları yapılmış hayvan hem insan sağlığı açısından risk taşımaz hem de siz sahiplendikten sonra hayvanınızı ölümcül bir rahatsızlıkla kaybedip üzülmemiş olursunuz.