Hayvanlar Neden Tuz Yalar
img
Blog

Hayvanlar Neden Tuz Yalar

Hayvanlar Neden Tuz Yalar

Tuz, canlıların yaşam döngüsünü sağlıklı bir şekilde devamı için alınması gereken en önemli minerallerden birisidir. Tuz tüketimi, tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanların vücut sistemleri üzerinde su miktarının dengelenmesi, belirli hastalıklardan korunması ve biyolojik döngünün sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için mutlaka tüketilmesi gereken çok önemli bir besin kaynağıdır.

Esasında hayvanlar neden tuz tüketir? Sorusuna cevap vermek için genel ele alınan hayvanlar kavramını daha spesifik hale getirerek sadece memeli canlıların üzerinde durulması gerekmektedir. Çünkü tuz, tüm memeli hayvanların hayıtını devam ettirebilmesi için mutlaka tüketilmesi gereken yararlı bir mineraldir. Aynen insanlarda olduğu gibi memeli hayvanlarda da kan, gözyaşı, ter, idrar gibi vücut salgılarında belirli miktarlarda tuz bulunmaktadır.

Tuz Neden Tüketilmesi Gereken Önemli Bir Besin Kaynağıdır?

Hayvanlar, insanlar gibi düşünceleriyle değil iç güdüleriyle hareket eden biyolojik varlıklardır. Dolayısıyla hayvanlar için tuz tüketimi, insanlardaki gibi özel yakalanması gereken bir damak tadı olarak değil sadece hayatta kalmak için gerekli olan bir mineralden ibarettir. Hayvanların sağlıklı bir şekilde gelişmesi, hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için tuz tüketimi oldukça önemlidir.

Tuz, sodyum klorür haricinde içeriğinde magnezyum, selenyum, kalsiyum, demir, çinko gibi çok sayıda yararlı mineraller bulundurur. Bu mineraller ise hayvanların büyümesi, sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve hastalıklara karşı dayanıklı olması açısından son derece önemlidir.

Bununla ilgili bir örnek verilmesi gerekirse; sodyum minerali kanda yer alan ph seviyesini dengeler. Klor ise kandaki asit seviyesini dengede tutarak sindirim enzimlerinin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Özellikle tuzun içerisinde önemli miktarda yer alan kalsiyum maddesi, memeli hayvanlar kategorisinde yer alan yeni doğmuş hayvanların sağlıklı kemik yapısı, diş gelişimi ve hastalıklara karşı dirençli olması için son derece faydalı bir mineraldir.

Hayvanlar Neden Tuz Yalar?

Doğada yabani olarak yaşayan dağ keçisi, geyik, yaban koyunu, sığır, fil gibi memeli hayvanlar, ihtiyaç duydukları tuz ihtiyaçlarını özellikle dağların yüksek kesimlerinde yer alan kayalık alanlarda doğal olarak oluşan tuz birikintilerini yalayarak karşılarlar. Bu hayvanlar, özellikle kalsiyum, demir, çinko, iyot gibi ihtiyaçlarını karşılamak için bu alanları toplu halde düzenli olarak ziyaret gerçekleştirirler.