En Akıllı 5 Köpek Irkı
img
Blog

En Akıllı 5 Köpek Irkı

En Akıllı 5 Köpek Irkı

Köpekler sizin en iyi arkadaşı olabilir. Tatlı, sevimli ve hepsinden önemlisi akıllı bir köpek isteyeceksiniz. Bir seçim yapmak çok zor olabilir.

Akıllı bir köpek türü seçerken birçok detayı göz önünde bulundurmanız gerekecek. Akıllı bir köpeğe sahip olmanın birçok faydası vardır. En faydalısı ise daha kolay eğitilmeleridir. 

Neden Akıllı Bir Cins Seçmelisiniz? 

Köpeğinizi eğitmek, zaman ve emek harcamanız gereken bir şeydir. Ona yeni numaralar öğretirken çok eğleneceksiniz. Ama aynı zamanda onlara uygun ev adabı ve sorumluluğunu da öğretmek zorunda kalacaksın. Bu durumda yeni kavramları hızlı bir şekilde kavrayabilen bir köpek edinmek gereklidir. 

Tüm köpek ırkları, eğitilmeye karşı aynı tutuma sahip değildir. Eğitimi kolay köpekler uzun vadede size yardımcı olacaktır. 

Hangi cinsi alacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız, bu yazı yol gösterici ışığınız olarak kullanabilirsiniz. 

Border Collie

Border Collies, tüm köpek ırklarının en zekisidir. Yeni komutları 5 dakikadan biraz daha kısa sürede öğrenebilirler. Eğitiminizle tutarlıysanız, öğrendiklerini koruyacaklar ve bunu kendilerine ve sahiplerine fayda sağlamak için kullanacaklar. 


Yüksek zekâları, onları eğitmeyi ve hatta bakımını daha da kolaylaştırır. Yeni şeyleri çabucak öğrenebildikleri için akıllı bir seçim arayan birçok kişinin tercih köpeğidirler. 

Border Collies, açık havanın hayranlarıdır. Zamanlarını güneşin tadını çıkararak ve geniş alanlarda koşarak geçirmeyi severler. Kâşifler, doğası gereği her zaman yeni yerler bulacaklardır. Ayrıca insanların arkadaşlığını da severler. Kısa sürede kolayca yönetilen ve eğitilen bir evcil hayvan istiyorsanız bu köpek tam size göre olabilir.

Tervs olarak da bilinen Belçikalı Tervurens, çok bağımsız ve zeki köpekler olarak bilinir. Kendi kendine yeterli olabilirler. Tüm köpekler gibi, doğru eğitilmezlerse başları belaya girer, ancak uygun eğitimle harika bir arkadaş olurlar. Tervs olarak da bilinen Belçikalı Tervurens, çok bağımsız ve zeki köpekler olarak bilinir. Kendi kendine yeterli olabilirler. Tüm köpekler gibi, doğru eğitilmezlerse başları belaya girer, ancak uygun eğitimle harika bir arkadaş olurlar. 


Belçikalı Tervurenler harika bir aile hayvanı olurlar. Uygun şekilde eğitildikleri takdirde nazik ve kibardırlar. Bu köpekler dışarıda olmayı severler, bu yüzden bahçede bolca vakit geçirdiklerinden emin olun. Belçikalı Tervurenler itaatkârdır ve kavramları iyice kavrarlar.

Kaniş

Kanişler, en popüler köpek cinsleri arasındadır. Kendilerini gururla taşıyan son derece zeki yaratıklardır. Çok bilgili oldukları için eğitilmesi ve itaat etmeyi öğretmesi kolaydır. 


Aktiftirler ve oynamayı severler. Kanişleri, diğer köpeklerden ayıran en önemli özelliği hipoalerjenik olmasıdır. Bu durum alerjilerle uğraşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. 

Alman Çoban

Alman Çoban Köpekleri, harika bir aile köpeği cinsidir. Bu köpekler akıllı, kendine güvenen ve çalışkandır. Bu özelliklerinden dolayı genellikle polis teşkilatlarında veya hizmet köpeği olarak kullanılırlar. 


İnsanlarla iyi geçinirler ve şirketlerini severler. AlmanÇoban Köpekleri, ailenizin kesinlikle seveceği nazik bir seçimdir. İlgi odağı olmayı sevdikleri için bu köpeğe bolca sevgi verdiğinizden emin olun.

Golden Retriever

Golden Retriever bir spor köpeğidir. Son derece zekidirler ve bir şeyleri hızlı ve verimli bir şekilde öğrenebilirler. Bu köpek ırkı aynı zamanda en arkadaş canlısı olanlardan biridir. 


İnsanlarla etkileşime girmeyi ve onlardan yeni şeyler öğrenmeyi severler. Avlanma gibi açık hava etkinlikleri söz konusu olduğunda mükemmel bir arkadaştırlar. Doğru eğitim ile bu köpekler ömür boyu sadık dostlar olacaklardır.

Doğru Irkı Seçmek İçin İpuçları

Tüm köpekler insanlara, özellikle çocuklara aynı tepkiyi vermez. Bunu akılda tutarak, bir cinse karar vermeden önce birkaç şeyi bilmeniz gerekecek. Gelecekteki bir evcil hayvan sahibi olarak, aşağıdakileri dikkate almanız gerekecektir.

  • Köpeğin yaşam Tarzı
  • Yaşam durumunuz
  • Bakım ihtiyaçları
  • Davranış

Bunlar, hangi ırkın sizin için doğru olduğunu seçmenizi kolaylaştıracaktır. Köpeğin yaşam tarzı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecek çünkü her cins farklı koşullar gerektirir.

Bazı köpeklerin dolaşmak için diğerlerine göre daha fazla alana ihtiyacı vardır. Aynı şekilde, bazı köpekler iç mekân ayarlarına daha fazla uyum sağlarken, diğerleri dış mekânı tercih eder. 

Son olarak, çocuklarınız varsa, seçtiğiniz köpek tutumunun yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olmak isteyeceksiniz, en iyisi arkadaş canlısı ve sevgi dolu bir köpek edinmek.