Köpeklerin Beden Dili Ve Davranış Biçimleri: Köpeğiniz Ne Diyor?
img
Blog

Köpeklerin Beden Dili Ve Davranış Biçimleri: Köpeğiniz Ne Diyor?

Köpeklerin Beden Dili Ve Davranış Biçimleri: Köpeğiniz Ne Diyor?

Köpekler hislerini, duygularını ve isteklerini beden dilleri ile ya da çıkardıkları ses ile anlatırlar. Oldukça hassas duygulara sahip olan hayvanları anlamak onların ihtiyaçlarını gidermek oldukça önemlidir. Aç olduklarını ya da ağrılarını anlamak onlara yardımcı olmakta yarar sağlar. Köpeklerin duygularını ifade ederken kullandıkları en gözde organları kulak, kuyrukları ve ağızdır.

Sevinç, korku veya sinirli hallerine uygun olarak pozisyon alan bu bedensel araçlar onların ruh halini kolayca anlatmaktadır. Bazı durumlarda beden dilinin yanlış yorumlanması da mümkündür. Unutulmaması gereken en önemli konu ise hayvanlarında duygularının olduğu ve yardıma ve şefkate ihtiyaç duyduklarıdır.


Köpekler Beden Dili ile Ne Anlatır?

Köpeklerin mutlu olduğu zaman kulakları sarkık olur. Dikkatli oldukları zaman ise kulakları dik olur. Kuyruk, kulaklar ile birlikte havaya kalkık olduğu ve bakışlar diğer köpeğe veya objeye odaklanmış halde olur.

Köpekler sinirli olduğu zaman kulakları arkaya doğru olur

Köpeğin dudaklarının titremesi sinirli olduğu anlamına gelmektedir.

Ayrıca köpekler korktuğu zaman kulakları arkaya yatık şekilde olur.

Gözleri kısık ve karşısındaki köpek ile göz temasından kaçıyor ise koktuğu anlamına gelmektedir.

Köpeğin patileri terli, gözleri etrafa hızlı bakıyor ise endişeli anlamına gelmektedir.

Sürekli bir yerleri kokluyor arama halinde dolanıyor ise acıkmış haline gelmektedir.

Köpek mutsuz olunca çok az uyur, çok az yemek yer. Mutsuzluğunu belli etmek için bir yerlere saklanır. Enerjisi düşük olduğu zaman oyuncakları ile ilgilenmez. Ayrıca saldırgan davranışlar sergilemesi olumsuz durumların olduğunu belli eden bir durumdur.

Partilerini yalaması, kendisini mutsuz hissettiğini ve rahatlatmaya çalıştığını gösterir.

Köpeğin Hisleri En İyi Nasıl Anlaşılır?

​​​​​​Dikkat ve sevgi köpek ile kişi arasındaki bağı artırır. Köpek ona duyulan ilgi ve sevgi sayesinde kişiye karşı güven ve bağlılık duygusu geliştirir. Olumsuz durumlarda ya da diğer durumlarda hislerini daha iyi anlatmak için güvendiği kişiye karşı daha fazla hareket sergiler. Gösterdiği hareketler ile mutlu olduğunu, korktuğunu ya da hasta olduğunu anlatmaya çalışır.