Mamasını Yemeyen Hayvanlara Ne Yapılmalı?
img
Blog

Mamasını Yemeyen Hayvanlara Ne Yapılmalı?

Mamasını Yemeyen Hayvanlara Ne Yapılmalı?

Öncelikle, mamasını yemeyen hayvanların neden mama yemediğini bulmaya çalışmak gerekir. Normalden daha az mama yemesi hemen iştahsızlık olmaya bilir. Mama yememesi yeni mi gelişti? Önceden iştahla yediği bir mamanın yüzüne bakmıyor mu? Ödül mamalarını bile görmezden mi geliyor? Eğer böyle ise bunun birçok nedeni olabilir. Örneğin o gün vurulduğu bir aşı, geçirdiği bir seyahat, Her hangi bir hastalık olabilir. Böyle durumlarda hayvanların bir günden fazla yemek yememesine izin verilmemelidir. Gereken yerde hayvan salığı kliniklerinden yardım alınmalıdır.

Mama Yememe Nedenleri

Eğer evcil hayvanınız seyahatlerde veya sonrasında mamasını yemiyor ise, bu midesinin bulandığının göstergesidir. Seyahat her hayvanda aynı etkiyi yaratmaz veya her seyahatte aynı bulgular görülmeye bilir ama bu oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durumlar da seyahatten yarım saat, bir saat önceden hayvanı beslemeyi bırakmak yardımcı olabilir. Fakat kesin çözümler için bir veteriner hekime danışılmalıdır. Mama yememek davranışsal nedenlere de dayana bilir. Bu durumda onu her gün aynı saatte besleye bilirsiniz. Onunla daha çok vakit geçirip, ödül maması, kemik tarzı ürünleri azalta bilirsiniz.

Bazen hayvanlar daha önce sorunsuz tükettikleri bir mamayı birden hiç umursamaya bilirler. Bu tarz durumlarda mama değişimine gidilmesi gerekebilir. Onlar için en uygun mamayı bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Hayvanlar da bizler gibi bir mamadan sıkıla bilir veya artık sevmeye bilir. Özellikle yavruluktan, yetişkinliğe geçerken bu çok sık rastlanan bir durumdur. Bu yüzden hem besleyicilik, hem de damak tadı olarak onlara en uygunu bulunmalıdır.

Mama Yemesi İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle iyi bir gözlem gereklidir. Veteriner hekime bütün detaylar anlatılmalıdır. Bazen hayvanlar da iştahsızlık ciddi sorunların belirtisi olabileceği gibi, önemsiz bir şeyde olabilir. Bu tür durumlarda mama değişimine gidilebilir. Bazı davranışsal sorunlar da ise her gün aynı saatte mamasını verebilir veya mamasını önüne koyup beş dakika bekleyip yemezse bir sonraki mama vaktine kadar bekleye bilirsiniz. Bu tarz durumlarda ödül mamasını da azaltmak gerekir. Fakat en kesin bilgi için bir veteriner hekime danışılması gerekir.