Mama Verilen Hayvanın Reddetmesi
img
Blog

Mama Verilen Hayvanın Reddetmesi

Mama Verilen Hayvanın Reddetmesi

Günümüzde, özellikle hayvanların ihtiyacı olan besinin tamamının tek bir mamayla sağlanması ve hazırlama derdinin olmaması sebebiyle, sokak hayvanları da dahil çoğu evcil hayvanı hazır kuru ya da yaş mamalarla besliyoruz. Kimi zaman bu mamaları çok seviyor, çok miktarlarda yiyorlar; kimi zaman da beğenmiyorlar. Özellikle hayvanınızın yararına olduğunu düşündüğünüz ya da veterinerinizin tavsiyesiyle mama değiştirmeniz durumunda, alışkanlıklarını değiştirmeye çalıştığınız için mamayı yemeyi reddettikleri durumlar yaşanabiliyor.

Evcil Hayvanınız Mamayı Yemeyi Reddediyorsa Ne Yapmalısınız?

Öncelikle, ona karşı anlayışlı olmalısınız. Aslında o zeki ama savunmasız bir hayvan, ve kendini güvende hissettiği alışkanlıkları değişmekte olduğu için verdiği tepki de çok basit: kendisine dayatılan yeni mamayı ret. Hayvanınıza karşı sakin ve anlayışlı davranın, mamayı yememesi bir hata değil, bunun için ona kızmanız ve bunu hareketlerinizle belli etmenizin bir yararı olmayacaktır. Güvenli ortamı değişirken, sizin onun yanında olduğunuzu, hâlâ onu sevdiğinizi bilmesi, yeni duruma alışmasına yardımcı olacaktır.

Ona Zaman Verin

Ona yeni mamaya alışması, damak tadını değiştirmesi için biraz zaman verin. Eğer bu durum onun sağlığı için önemliyse ve başka tür mama yemesi mümkün değilse, bu durumu ancak zamanla onun alışkanlığını değiştirerek çözebilirsiniz. Bu süre zarfında kendisine kesinlikle ek gıda vermeyin, bu durum mamaya alışmasını ve durumu kabullenmesini zorlaştıracaktır. Kendisini tamamen doyuracak kadar mama yemeye başlayana kadar ek gıda vermemeniz gerekir, çünkü hayvanlar oldukça zeki canlılardır. Ve böyle bir durumda mamayı reddetmeye devam ederek, ek gıdalarla beslenmeye alışacaktır. Ek gıdalarla beslenmeye alışırsa, bu hem sizin için hem de hayvanınız için süreci oldukça uzun ve sancılı hale getirecektir.

Ödül Yöntemini Kullanın

Sizinle bir bağ kurmuş olan hayvanınız, kendisini takdir ettiğinizde ya da kendisine kızdığınızda, sizin olumlu ya da olumsuz tüm duygularınızı hisseder. Mamadan biraz yediğinde, onu okşayabilir, yumuşak bir sesle onu ne kadar sevdiğinizi ya da onun ne kadar akıllı bir hayvan olduğunu söyleyebilir, ilerleyen zamanlarda mama yediğinde sevdiği bir ödül mamasını ona vererek, reddettiği mamayı yemenin onun için güzel sonuçlar doğuracağına onu inandırabilirsiniz.