Mama İle Beslenen Hayvanların Sorunları
img
Blog

Mama İle Beslenen Hayvanların Sorunları

Hayvanlar, özellikle de evcilleştirilmiş olan kedi ve köpek gibi ırksal değişime uğramış canlılar, doğal ve yaban hayatını sürdüren türdeşlerinden ve atalarından bambaşka bir hayat sürüyorlar. Evcil ve insana yakın, insan tercihlerine uyumlu hale getirilmiş bu hayatlar, zaman içinde beslenme alışkanlıklarını da değiştirmek durumunda kaldılar. Tıpkı ırksal değişimler gibi bu da insan eliyle elbette. Bu durum insanlara da elbette bazı sorumluluklar yükledi. Sorumluluklarımızı doğru biçimde yerine getirip getirmediğimiz ise araştırma konularını ve ürün geliştiricileri oldukça meşgul etmektedir.

Hayvanlar Mutfak Kullanmaz

Ataları kurt olan bir köpeği, günümüzde pişmiş gıdalarla beslemek, hayvanın evrimsel sürecine bir müdahale daha demektir. Örneğin insan da geçmiş dönemlerde, yaradılış özelliği olarak otçul beslenmeye uygun iken, avcılık ve nihayet ateşin bulunması ile et yiyen, yiyecekleri pişiren bir canlı türü olmaya doğru evirildi. Bu gelişmeler nasıl ki insanın beslenme alışkanlıklarını değiştirdiyse, hayvanı evcilleştiren insan da hayvanların beslenme alışkanlıklarını değiştirdi.

Kalite tercihleri önemli olmakla birlikte evcil hayvan beslenmesinde hazır mama kullanımı, ırkların doğasına aykırı özellikler içerir. Yapılan araştırmalar, özellikle pişmiş mamaların mineral ve vitamin değerini kaybetmesi nedeniyle, hayvanın ihtiyacı olanı beslenme yoluyla alamıyor oluşunun üzerinde duruyor.

Mama ile Hayvanlar Doyuyor mu Besleniyor Mu?

Sanayileşmiş her ürün gibi bu mamaların da katkı maddesi içermeleri ayrı bir sorun yaratıyor. Doğaya uygun olan yararlıdır tezine ters düşen bu durum, hayvanların aslında ihtiyaç duymadığı bazı besinleri de vücutlarına almalarına sebep oluyor. En başta katkı maddelerinin karbonhidrat içermesi ve kedi-köpek gibi ırkların karbonhidrat ihtiyacının biyolojik olarak olmayışı, çelişkinin en büyüğüdür. Hayvan metabolizmasının gerekli olan yaşamsal ihtiyaçları üretmesi için temel beslenme tipi protein ve yağdır. Ancak hazır mama üreticileri protein ve yağ kaynağı olarak sığır, dana, kuzu ya da tavuk eti kullanmazlar. Et yan ürünleri başlığı altında toplanan, hayvan doğasına uygun olmayan et dışı katkılar hayvanlarda metabolizma rahatsızlıklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olur.

Aslında çok basit bir mantık kurarak, ticari kaygılarla sunulmuş bilgileri daha akılcı değerlendirerek evcil hayvanların doğru beslenmesini sağlamak mümkün. Sadece tek bir soru; evcil hayvan için hazır mama henüz üretilmiyor iken ve hayvanlar ırksal dönüşümlere maruz kalmamışken, doğadaki evlerinde ne yiyorlardı?