Hayvanlar İçin Özel Şampuanlar
img
Blog

Hayvanlar İçin Özel Şampuanlar

Gün içerisinde ve periyodik olarak çevresel faktörler vasıtasıyla kirlenen hayvanların bakıma ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bakımın hayvan sağlığına olumsuz etki etmeyecek halde yapılması hayvanın sağlığı açısından önemli olduğu kadar sahibini de memnun etmektedir. Son yıllarda üzerinde çalışılan bir diğer konu ise hayvanlar için piyasalarda raflara konulan özel şampuan markalarıdır.

İçerisinde bulunduğu maddelerle hayvanların tüylerine olumlu etkiler gösterdiği klinik araştırmalar sonucu ortaya konulan bu şampuan grupları, oldukça yoğun ilgi görerek tüketicisini de talebe iten nitelikte devamlılığını sürdürmektedir. Çoğunun içerisinde Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA gibi maddelerin bulunduğu bu şampuanlar, içerik bakımından oldukça sağlıklı ve yeterli miktarda zengin içeriğe sahiptir.

Şampuanların Genel İçeriği

Piyasada bulunan bu şampuanlar, doğal ve yarı kimyasal olarak satışa sunulmaktadır. İçerisinde bulundurduğu A, E, D vitaminleri ile hayvanı korumaktadır. Yağ giderici, koku bastırıcı maddeler sayesinde parlak tüylere sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. Hayvanlar için bir diğer özel şampuan türü ise, yıkamaya gerek duymadan sprey yoluyla temizlik ve parlaklık sağlayan şampuan türleridir. Temizlenmesinin yanı sıra gerekli parlaklığı yüzeye sağlayarak, tüylerde gözle görünür değişiklik meydana getirmektedir. Bu şampuanlar kokusuz özelliği ile de hayvanınızın hoşuna giderek severek yıkanmalarına sebebiyet verebilmektedir.

Şampuanın Gerekliliği

Piyasadaki diğer sıradan şampuanlara nazaran özel şampuan grupları kedi, köpek veya diğer evcil hayvanlarınızın sağlığı, temizliği açısından oldukça önemli yer tutmaktadır. Besleyici formülleri ile kökten uca tüy hijyenini sağlayarak uzun etki sağlamaktadır. Bakımsız hayvanlarda çeşitli hastalıklar belirdiği gözlenmektedir. Bu hastalık gruplarının bazıları ise hijyenin olmayan ortamdan dolayı veya hijyen sahibi olmayan hayvan vasıtasıyla oluşabilmektedir.

Bunu önlemenin altın kurallarından biri ise özel şampuan ile belirli olarak evcil hayvan için banyo ihtiyacı giderilmeli ve şampuan koruyucu kalkan olarak etkisini göstermektedir. Antiseptik ve bitkisel özel şampuanlar diğer gruplardaki şampuanlara göre etkisini 2 kat daha gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu şampuanların kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi ve zararlı olabilecek durumlardan kaçınılması da önem arz etmektedir. Özellikle göz ve çevresi ile temastan kaçınmalı ve su ısısına da dikkat edilmelidir. Bu uyarıların yerine getirilmesinden sonra yaşanabilecek olumsuz başka bir etkisi yoktur.