Bakımları Periyodik Yapılan Hayvanlar
img
Blog

Bakımları Periyodik Yapılan Hayvanlar

Hayvanlarda insanlar gibi bakımı yapılması gereken canlılardır. Bakımlar belli düzenli ve ve periyodik yapılmalıdır. Evcil hayvanların ve yabani hayvanların bakımları farklılık göstermektedir. Evcil hayvanlar insanlarla birlikte yaşadıkları için bakımlarına büyük önem verilmelidir. Bakımı eksik yapılan hayvan birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Evcil Hayvanların Bakımı

Kedi köpek kuş gibi evde beslenen hayvanların bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Köpeklerde aşılama sekiz haftalık olduğunda başlar ve iki üç aylık periyotlarda düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Hayvan sekiz aylıkken ilk önce karma aşı yapılarak hastalanmasını önlemek ve vücut direncini arttırılması hedeflenmektedir. Daha sonraki takip eden her iki ve ya üç ayda bir parazit kuduz aşılarının yapılması gerekmektedir. Hayvanların yaşadıkları alanlarda günlük olarak temizlenmeli yattığı minder sürekli havalandırılmalıdır. Dökülen tüyleri temizlenmeli her iki haftada birde hayvanın barınağını parazitlerden korumak için parazit ilaçları ile ilaçlanmalıdır.

İyi bir bakım hayvanın sağlığını olumlu etkilerken fiziksel olarak da daha iyi görünmesine yardımcı olur. Tüyleri temizlenen ve taranan köpeklerin tüyleri daha parlak görünmesini sağlar. Tüylerinin bakımı da düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Postlu bir hayvan olan kedi ve köpekler için post hayvanı dış etkenlere karşı koruma görevi görmektedir. Hayvanda bulunan kılın türüne göre fırça kullanılmalıdır. Kısa tüyler de yumuşak ve kıllı fırçalar tercih edilirken uzun tüylerde ise sert ve uzun fırçalar tercih edilir. Dış bakımlarına da özen gösterilmelidir. Hayvanların dişleri fırçalanmalı hatta gerekirse diş teli kullanılarak dişler arasındaki zararlı maddelerin çıkarılması gerekmektedir.

Hayvanların Yıkanması ve Temizliği

Kedi ve köpeklerin ter bezleri yoktur ve bu özellikleri ile insandan ayrılırlar. Ter bezleri olmadıkları için kedi ve köpekler terlemezler. Hayvanı kokuyor diye sık sık yıkamak yapılan büyük bir yanlıştır. Hayvanı haftada en fazla bir defa yıkanması gerekir. Yıkanacak suyun ne soğuk nede sıcak olması gerekir. Kullanılacak şampuana ise yağ ihtiva edilmelidir. Hayvan yıkanırken kulaklarına su kaçmamasına dikkat edilmeli gerekirse kulakları pamuk ile kapatılmalıdır. Kulağa Su kaçması hayvanın ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır. Evcil hayvanların bakımları düzenli aralıklarla yapılmalı ve bu konuda gereken önem gösterilmelidir.