Köpeklerle Yapılabilecek Spor Egzersizleri Nelerdir?
img
Blog

Köpeklerle Yapılabilecek Spor Egzersizleri Nelerdir?

Nesiller boyu her daim yanımızda olan avlanma, kendi bölgelerini koruma, çobanların en iyi yoldaşı olan köpekler hayatımızda büyük öneme sahiptir. Köpeklerin hayatında ise önemli ve neredeyse hayati olan şey ise egzersizdir. Egzersizle birlikte hareket etmenin de köpeklere sağladığı birçok fizyolojik yararı vardır.

Bu faydalara bakacak olursak:

Doğal ve sağlıklı bir hayat yaşamalarını sağlar.

Köpeklerimiz egzersiz ve hareket ile daha güçlü, çevik, dinç ve enerjik hisseder.

Aniden gelişen olaylara her daim hazırlıklı olurlar, panik halinde olmadan olaylara tepkilerini ortaya koyarlar.

Gerek av için gerekse diğer köpekler egzersiz sayesinde atak, hızlı, azimli olurlar.

Köpekler için hareket egzersiz demektir. Egzersizlerle birlikte köpeğinizle olumlu bir iletişim ve duygusal bağları kolay kurabilirsiniz.

Egzersiz Yapmayan Köpeklerde Ortaya Çıkan Sıkıntılar

Köpekler kendilerinde var olan enerji ile bir şeyler yapmak isterler. Eğer yapmak istedikleri şeyler için onlara imkanlar sağlamazsak köpekler de kendilerine yeni uğraşlar edinir örneğin ortalığı dağıtma, aşırı hareketlilik, yüksek ses tonunda havlama, itaat etmeme, kışkırtılmış durumlarda olma, aşırı kaşıntı gibi olumsuz davranışlara yol açabilir.

Köpeklerde Egzersizin Artıları

Ufak tefek egzersizlerle köpeğinizin sağlıklı, huzurlu, mutlu olduğunu gözünüz ile görebilirsiniz. Hem köpek onunla ilgilendiğiniz için size daha çok bağlanır. Köpekler egzersiz ile sürekli aktif olurlar ve içlerinde biriken enerjiyi atarlar. Bu aktiflik alışkanlık haline gelirse yukarıda da belirttiğimiz sıkıntılar çözülür. Beslenmeleri düzene girer, ne çok kilolu ne de çok zayıf olurlar. Özgüven sahibi olduklarından olaylara cesaretle yaklaşırlar

Mutlaka Bir Egzersiz Planına Uyun

Köpeğin vücudunun bu egzersizlere fizyolojik ve psikolojik olarak alışıp devamlılığının olması için plan mutlaka gereklidir. Tabi plana başlamadan önce köpeğinizin cinsi, bacak boyu, kilosu gibi fiziksel özelliklerini bilmelisiniz ki köpeğin kapasitesine göre egzersizler programları uygulatabilirsiniz

Köpekler İçin Egzersiz Örnekleri

Yürüme, koşma, parklara yapılan geziler, top gibi plastik oyuncaklarla oynatmak, engellerden atlama, suda yüzdürme, kovalamaca gibi basit oyunlar oynayarak hareketlerini sağlarsınız. Böylece köpeklerle yapılabilecek spor egzersizleri nelerdir sorusunu yanıtlamış olursunuz.