Balıklar Nasıl Beslenir?
img
Blog

Balıklar Nasıl Beslenir?

Balıklar denizlerde, tatlı ve tuzlu sularda, akarsular gibi pek çok su kaynağında yaşadığından, besinleri de oralarda bulunan yosunlar, böcekler, bitkileri yiyerek hayatlarını sürdürürler. Bunun yanı sıra akvaryumlarda bulunan balıklar ise balık yemleri ile beslenmektedir. Akvaryum balıklarının hayatlarını sürdürmeleri çok önemlidir. Bunun için yemlenmeleri önemlidir. Tabi bu yem türleri çoğu balık için değişiklik göstermektedir.

İşte bazı yem türleri:

Palet yemler

Pul yemler

Disk şeklinde yemler

Tablet şeklinde yemler

Tabi bununla birlikte tüm bu yemleri seçerken balığımızın türü, büyüklüğü önemli derecede rol oynar.

Uygun Balık Yemine Nasıl Karar Verilir?

Öncelikle balığımızın türünü öğrenerek başlayabiliriz. Çünkü türünü bilmemiz balığımızın ne tür besleneceği konusunda bize yol gösterici olur. Bu sayede beslenme düzenine uygun yemi bularak balığınıza güvenle verebilirsiniz. Bazı yemler belirli oranlarda protein de içererek balığınızın büyüme ve gelişmesinde ayrıca dinç olmasında etkilidir.

Balığınızı Düzenli Olarak Besleyin

Balığınızı günde kaç defa, hangi aralıklarla beslediğiniz çok önemli bir detaydır. Bu hem balığınızın sağlığı için ve yaşamı için mutlaka gereklidir. Mesela belirli bir saat belirleyerek balığınıza yem verip vermediğinizi takip edebilirsiniz. Böylelikle ne balığınıza az yem verirsiniz ne de çok. Şayet çok veya az yem vermenizden kaynaklı olarak balığınızı da kaybedebilirsin. Bu yüzden düzen çok önemlidir.

Akvaryumda Balığın Bakılması Ne Şekilde Olmalıdır?

Bildiğiniz üzere balıkların bakılması çok kolay gibi görünse de aslında çok ince detaylar isteyen bir görevdir. Kesinlikle balık yalnız başına olmamalı illaki yanında bir ya da daha çok balık olmalıdır. Çünkü balıklar yalnız olduklarında bu onların psikolojisini çok etkiler ve beslenmekten kesilebilirler. İmkanımız varsa yalnız olmamalıdırlar. Yalnızsa bile akvaryumun içinde yosun gibi ürünler kullanılırsa balık aynı doğal ortamında gibi hissedebilir.

Akvaryum Balığı İçin Ufak Öneriler

Öncelikle geniş içindeki alanı kullanabileceğiniz bir akvaryum olsun. Isısı da belirli derecelerde olmalıdır. Temizliğine çok özen göstermelisiniz. Gündüzleri ışık olan ortamlarda bulundurabilirsiniz.

Balıklar nasıl beslenir konusunda tüm bu tavsiyeleri dikkate alarak siz de balıklarınıza özenle ve sevgiyle bakabilirsiniz