Evcil Hayvan Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler
img
Blog

Evcil Hayvan Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler


İnsanlar ile aynı doğayı paylaştığımız bu evrende bazen evlerimizi, yiyeceklerimizi ve en önemlisi sevgimizi paylaşırız.

Yanımızdan ayırmak istemediğimiz bu güzel varlıkları evlerimizde bakmak görüldüğü kadar kolay olmayabilir. Evcil hayvanlarımız için uygun şartları ayarlamak, bizim içinde kolaylık sağlayacaktır. Zaman ilerledikçe dostumuz haline gelecek bu canlıların evde beslenme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususları sizler için derledik.

Evcil Hayvan Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evcil Hayvanların Beslenmesi

Her yaşayan varlık gibi evcil hayvanlarımızın da iyi bir şekilde beslenmesi sağlıklarını korumaları açısından önemlidir. Özellikle bu canlılar için üretilen mama ve yemlerin kullanılması, birçok besini içerisinde barındıran bu yiyeceklerin tüketilmesi büyük yarar sağlamaktadır. Dostlarımızın mamaları tüketmeleri daha sağlıklı kalmalarına ve uzun süre hayatta kalmaları için gereklidir. Evde beslenecek canlının nasıl bir mama tüketeceği, hangi miktarlarda alması gerektiği gibi konular değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuya dikkat etmeli ve bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

Aşıların Yaptırılması

Sağlık açısından en çok dikkat edilmesi gereken konuların en başında aşı gelmektedir. Evcil hayvanların bakımında aşıların yaptırılması yalnızca bu canlılar için değil evde yaşayan diğer bireyler içinde önemlidir. Aşı yapıldıktan sonra evcil hayvanlarınızın bünyesinde bağışıklık sitemi güçlenir, herhangi bir durumda evdeki ve dışarıdaki bireylere verilecek zarar da azaltılmış olur.

Tüylerin Bakımı Ve Temizliği

Zaman içerisinde evcil hayvanlarımızın uzayan tüylerinin hem temizlenmesi hem de tıraşlanarak bakımının yapılması gerekmektedir. Köpek türleri bu konuda daha hassastır. Beslenmenin doğru yapılması ile köpeklerin tüyleri daha parlak ve sağlıklı olur. Bunun yanında günden güne taranması tüylerin dökülmesini azaltarak ev ortamının daha sağlıklı kalmasını sağlar. Evcil hayvanlarınızı ev yemekleri yerine mamalar ile beslediğiniz durumlarda bu dökülmeler çok fazla görülmeyecektir.

Evcil Hayvan Genel Temizliği

Evde beslediğimiz dostlarımızı belirli aralıklar ile genel temizliğe tabi tutmamız gerekmektedir. Evcil hayvanın türüne göre 2 ayda 1 veya ayda 1 yıkanması oldukça yararlı olacaktır. Yaz aylarında veya sıcak dönemlerde yıkamak çok sorun olmasa da kış aylarında soğuk havalarda yıkamak hayvanlarınızın hastalanmasına sebep olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için pet-shoplardan alacağınız kuru şampuan giderebilirsiniz. Hayvanlarınızın yıkanması, tüylerinin daha sağlıklı, kokusuz ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Evlerde beslediğimiz hayvanlarımızın da birer canlı olduğunu unutmamalıyız. Kafes ortamında ise günün belli saatlerinde kafeslerinden çıkarmalı, mümkünse dışarı çıkarıp gezdirmelisiniz. Canlıların yer ve ortam değiştirmesi onları çok mutlu edecektir. Ayrıca daha hareketli olacağından daha sağlıklı olacaklardır.