Kelebek Türleri Nelerdir?
img
Blog

Kelebek Türleri Nelerdir?

Kelebek Türleri (Cinsleri) Nelerdir?

Kelebek türleri yapılan son incelemelere göre 150.000 adet olmaktadır. Kanat yapıları ve ilginç renkleri ile ön plana çıkan kelebek türleri kısa yaşamlarından dolayı da insanlar tarafından dikkat çekmektedir. Nesiller boyu merak edilen hayvanlar arasında yer almıştır. Kelebek türlerinin birbirinden farklı özellikleri mevcuttur. Aynı zamanda kelebekler ile alakalı varsayımlarda ön plana çıkmaktadır. Kelebekler kanat yapılarına ve renklerine bağlı olarak türlere ayrılmaktadır.


Cetosia Cyena

Cetosia Cyena kelebek türleri arasında yer alan, özellikle Malezya ve Hindistan bölgesinde yayılım gösteren türlerden biridir. Kanat yapısı dantelli bir görünüme sahiptir. Dişi ve erkek türler arasında belirgin farklar mevcuttur. Dişilerin üst kanadında beyaz ya da gri ağırlıklı renkler bulunur. Erkek cinslerinin üst kanalında ise parlak turuncu bir görünüm mevcuttur. Sadece kanat yapısında bakarak bile cinsiyet belirlemek mümkün olacaktır. Dokunduğu alana kötü bir koku bırakmaktadır. Böylece kendini koruyabilecek bir mekanizma oluşturmuştur. Böylece etrafındaki canlılardan kendini çok rahat bir şekilde koruyabilme özelliğine sahiptir. Bıraktığı koku uzun bir süre geçmez.


Paper Kite

Paper Kite güney doğu Asya'da yer alan kelebek türleri arasında yer almaktadır. 120 ile 150 milimetre arasında bir kanat genişliğine sahiptir. İsminin Türkçe karşılığı "uçan kağıt" anlamına gelir. Bunun sebebi ise uçarken kağıt gibi süzülen bir görüntü ortaya çıkarmasıdır. Hem erkek türleri hem de tırtıl halindeki küçük türleri toksin içeriği yüksek olan besinler ile beslenirler. Bu sebeple bu tür kelebeklerin toksin oranı son derece yüksektir. Parlak kanat renklerine sahip olan bu tür kelebekler lezzet bakımından avcıların tercih etmediği kelebeklerdir. Canlı ve parlak renklere sahip olan kanatlarından dolayı görünüş açısından en güzel olan kelebek türleri arasında yer almaktadır. Erkek olan türlerinde Karın bölgesinde feromon hormonunu salgılayan salgı bezleri bulunmaktadır. Erkekler ile dişiler arasında çok belirgin bir fark mevcut değildir. Kanat içyapısına bakılarak cinsiyet belirlemek mümkün olacaktır.


Great Mormon

Güney Asya'da yer alan Great Mormon isimli kelebek türü kırlangıç kanadına benzeyen kuyruğu ile dikkat çekmektedir. Kanat genişliği 130 ile 160 milimetre arasında değişiklik gösterir. Dişi ile erkek arasındaki en büyük fark kanat üst yüzeyindeki renkler olmaktadır. Erkeklerin kanat üst yüzeyi siyah renktir. Aynı zamanda mat bir görünüme sahiptir. Erkek türlerin arka kanatlarında ise metalik mavi bir görünüm mevcuttur. Dişilerin ise sabit bir rengi bulunmaz. Pek çok renkte ve desende kanat yapısına sahiptir.


Parthenos Stlvia

Güneydoğu Asya, Güney Hindistan, Yeni Gine ve Sri Lanka gibi alanlarda yayılış göstermektedir. Kanat genişliği 45 ile 50 milimetre arasında değişmektedir. Diğer türler ile kıyaslandığı zaman daha küçük bir kanat genişliğine sahiptir. Erkek ve dişi türler birbiriyle büyük bir benzerlik göstermektedir. Bu sebeple aralarında fark bulmak mümkün olmaz. Beslenirken daha çok çürümüş meyveleri tercih ederler. Beslenirken çiçekler arasındaki mesafeyi çok hızlı bir şekilde geçerler.


Vindula Dejone

Vindula Dejone Filipinler'de yer alan kelebek türleri arasında bulunur. Aynı zamanda güneydoğu Asya ve Endonezya'da da dağılım göstermektedir. Erkek türler için kanat genişliği 35 ile 40 milimetre arasında değişim göstermektedir. Dişilerde ise kanat genişliği 41 ile 45 milimetre arasında değişir. Kanat genişliğine bakılarak cinsiyet tayini yapmak mümkündür. Aynı zamanda görünüş açısından da birbirlerine benzerlik göstermediklerinden kaynaklı olarak cinsiyet tayini yapmak son derece kolay bir işlemdir.  Dişlerin dış kanadının çerçevesinde bulunan beyaz bir bant tür belirlemesinde büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Erkeklerde ise bu bant açık kahverengidir. Hem erkekte hem de dişi de arka kanatta yuvarlak desenler yer almaktadır. Bu desenler sayesinde avcıları korkutarak kendilerini korumaları mümkün olmaktadır.


Common Rose

Hindistan ve Sri Lanka’da yayılım gösteren Common Rose önemli kelebek türleri arasında yer almaktadır. Hem dişi hem de erkek türlerinin arka kanatlarında siyah beyaz benekler mevcuttur. Diğer türlerden ayrılan özellikleri bulundurduğu benek desenlidir. Aynı zamanda koyu kırmızı veya açık kahverengi benekler de mevcut olmaktadır. Kırmızı renklerinin yaygınlık göstermesinden kaynaklı olarak bu ismi olmuştur. İsminin Türkçe karşılığı "yaygın gül" anlamına gelir. Hem rengi hem de desenleri bakımından insanların dikkatini çeken kelebek türlerinden biridir. Oldukça büyük bir kanat genişliğine sahiptir. Yaklaşık olarak 80 milimetre ile 130 milimetre arasında değişen kanat genişliği, göz alıcı görüntüler ortaya çıkarmaktadır.