Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?
img
Blog

Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde köpek bakımı gerçek manada önemli bir durumdur. Özellikle ilk defa evinde köpek bakacak olan kişilerin evde köpek bakımı ile ilgili çok fazla bilinçli olması gerekiyor. İnsanlar daha çok kuş ve balık gibi daha az zahmet gerektiren canlıları besliyor ama köpek gibi fiziki olarak büyük hayvanların bakımı çok daha dikkat istiyor. Özellikle haylaz bir köpeğiniz varsa diğer köpeklere nazaran bakımına iki kat önem vermelisiniz. Evde köpek bakımı ile ilgili size verebileceğimiz en iyi öneriler ise aşağıda. Lütfen bir köpeğe sahip olmadan önce aşağıdaki içeriği dikkatli bir şekilde okuyun. Ancak bu sayede bir köpeğe bakıp bakamayacağınızı anlayabilirsiniz.

Köpeğe Yoğun İlgi Göstermek

Köpekler doğası gereği şımarık hayvanlardır ve evin içinde bir dakika dahi huzur vermeyebilirler. Tabii ki bu her köpek için geçerli değildir, bazı köpekler akıllı ve uslu durabiliyorlar ancak bu nadiren gerçekleşen bir şeydir. Bu tamamen sizin şansınıza bağlıdır, tek bilmeniz gereken köpekler tamamı ile şımarık hayvanlardır. Bu sebeple şımarıklığa katlanabilecek ve köpeğin istediği ilgiyi sonuna kadar verebilecekseniz köpek sahibi olun.

Köpeği Sürekli Gezdirmek

Köpekler tuvaletleri için, sıkıldıkları için ya da herhangi bir durum için dışarı çıkmak isterler. Bu istek normal bir insandan çok daha fazlaca gerçekleşir. Yani bir insan ile köpeğin dışarı çıkma ve gezme isteği neredeyse yarışabilir. Köpeklerden bir kısmı gece 12’den sonra dahi dışarı çıkmak isteyebilir. Dışarı çıkamadığı her saniye ise huzursuzluk çıkartmak ister. Tüm bunlara katlanmak ve hayvanın tüm olumlu isteklerini yerine getirmek sizin için sorun olmayacaksa köpek sahibi olun.

Köpeğin Sağlıklı Beslenmesi

Evde köpek bakımı yapmanın en önemli kriterlerinden bir tanesi de beslenmedir. Zira insanlar evde kendi tükettikleri besinlerle köpeğine bakmak isteyebilir. Ancak bu her zaman doğru değildir. Köpekler şekerli, tuzlu, çikolatalı ya da sosis gibi yiyecekleri yememelidir. Bu tür yiyecekler hayvanlar için oldukça zararlıdır. Hayvanlar özel yiyeceklerle ödüllendirilmelidir.

Köpeğe Ev Eğitimi

Köpeğinize eviniz hakkında eğitimler vermeniz gerekir. Köpeğiniz tıpkı sizin gibi evin her odasını her kapısını her bir adımını iyi bilmelidir. Hangi odaya gireceğini, hangi odaya girmeyeceğini, tuvaletini nasıl yapacağını, yemeğini nerede yiyeceğini ve nerede uyuması gerektiğini çok iyi bilmelidir. Aynı zamanda apartmanda ikamet ediyorsanız insanları rahatsız edecek kadar ses çıkartmaması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir. Köpeğinizi evinizde beslemenin en doğru yolu onu doğru bir şekilde eğitmektir.

Köpeğin Veteriner Kontrolü

Her köpek bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir. Köpek her ne kadar doğasında sağlıklı gibi görünüyor olsa da bizlerin bilemeyeceği pek çok bakteriyi ve virüsü beraberinde taşıyor olabilir. Aynı zamanda sadece bizi değil kendisini de tehdit eden hastalıklara bulaşmış olabilir. Bu sebeple düzenli bir şekilde veteriner hekim kontrolünden geçmesi şarttır.

Köpeğin Temizliği

Köpeğinizi düzenli bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Köpeklerde tıpkı bizim gibi sürekli banyo ihtiyacı hissederler. Temizlenmek onların da hakkı olması sebebi ile en az haftada bir kez banyo yapmaları gerekebilir. Özellikle sürekli dışarı çıkan ve pis noktalara basan köpeğin günlük yıkanması dahi faydalı olabilir. Ama günlük yıkanan köpeklerde psikolojik bozukluk oluşabiliyor. Bu konuyu bir veteriner hekim ile görüşmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Köpeklerin Diş Bakımı

Köpeklerin diş bakımı yapması yani sizin köpeğinizin dişlerini temizlemeniz gerekir. Bunu bir fırça ile ya da macun ile yapabilirsiniz. Köpekler de tıpkı insanlar gibi bir canlı ve sürekli yiyecek tüketmeleri sebebi ile dişlerinin temizlenmesi gerekecektir.

Tüm bu evde köpeğe bakım notlarını iyice incelediyseniz ve bunlar benim için sorun oluşturmuyor düşüncesindeyseniz bir köpeğe rahatlıkla sahip olabilirsiniz.