Sokak Hayvanlarını Beslerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
img
Blog

Sokak Hayvanlarını Beslerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sokak hayvanlarını korumak bir toplumda yaşayan bireylerin insani sorumluluğudur. Yaz, kış demeden onları beslemek hem vicdani hem toplumsal bir sorumluluktur ve onların bize ihtiyacı olduğunu bilerek bu bilinçle hareket etmeliyiz. Evcil hayvanlarımıza gösterdiğimiz özen ve saygıyı da bir kap yemek ve suya muhtaç kalabilen ve sevgi bekleyen sevimli dostlarımıza da göstermeliyiz. Ne yazık ki birçok insan sokak hayvanlarına yardımcı olduğunu düşünürken istemeden onlara zarar vermektedir. ‘Ben olmasam çöpten beslenecekler, kim bilir neleri yiyecekler?’ diyerek yemek paylaşırken aslında onları hasta edebiliyorlar. Siz de eğer hayvan dostuysanız ve onları beslemek istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız umarız yardımcı olabiliriz.

Evinizde atılmasın diye yoğurt kaplarına koyarak yemekler vermek herkesin normal gördüğü bir davranış olarak kabul edilse de aslında yanlış bir davranıştır. Birçok yiyecek aslında minik dostlarımıza zarar verebilir. Bilinmesi gereken en önemli madde her yiyeceğin onlara verilmemesi gerektiğidir. Türk yemek kültürün temel taşı olan aşırı yağlı, soğanlı, salçalı yemekler onlara zarar verebilir. Özellikle küflü ekmekler kesinlikle verilmemelidir. Küf insanlar için nasıl zararlıysa hayvanlar için de zararlıdır. Bu sebeplerden piyasada çok uyguna temin edebileceğiniz ve sokak hayvanları için hazırlanmış kuru mamaları tercih edebilirsiniz. Özellikle hayvan dernek ve kuruluşları nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için açık hayvan mamaları satışı sağlıyorlar ve bu sayede hem bütçenizi zorlamadan onlara da yardımcı olabilirsiniz.

Şeker oranı yüksek gıdalar vermemeye çok dikkat etmelisiniz. Şeker onları ölümcül hastalıklara götüren sorunlar yaşamasına sebebiyet verebilir. Halk arasında en çok bilinen örnek köpeklere çikolata verilmez örneğini aklınızdan çıkarmayın. Sokak hayvanları şekerli gıdalara ciddi reaksiyonlar gösterebilirler.

Sokak hayvanları yerden yemek yemeye alışıktırlar ama bu güvenli değildir. Yerde birçok bakteri, zararlı böcek hatta göremediğimiz küçük cam kırıkları bile olabilir. Bundan dolayı mutlaka onlara yemek verirken bir kap kullanılmalıdır ve yere yemek dökülmemelidir.

 

Sokak hayvanlarını aç oldukları için çöp toplanan bölgelerde sıklıkla görürsünüz .Yemek verme niyetindeyseniz , mutlaka çöpten uzak bir yere çağırmalı ya da ona seslenerek, yemeği göstererek güvenli ve temiz bir bölgeye mama ya da uygun yemekleri koymalısınız. Birden fazla hayvan varsa toplu bir yerden ziyade özellikle kuru mama vereceksiniz birbirine bir, iki metre uzaklıktaki alanlara yemek koymanız daha iyi olacaktır. Birbirleri arasında olan güç hiyerarşini bozarak birbirlerinden korkmadan, mamayı sahiplenmeden yemek yiyebilmelerini sağlayacaktır.  Aksi halde güçlü ve saldırgan olan tüm yemeği sahiplenebilir. Çöp en çok bakteri üreten ve sağlıksız ortam yaratan bölgedir. Çöpten yayılan hastalıklar nasıl insanlara zararlar veriyorsa, hayvanlara da zarar verir kesinlikle çöp yanlarına yemek koymamaya ve sokak hayvanlarını çöpte yemek var şartlanmasını sağlamamasına özen göstermelisiniz.

Sokak hayvanlarının çoğu insanlardan çekinir ve korkarlar. Buna kötü davranış sergileyen insanların neden olması kesinlikle üzücü olsa da yemek verirken insan yoğunluğunun olduğu, kalabalık veya araba yoğunluğu olan yerler tercih edilmemelidir. Hayvan tedirgin olacağı için yeme niyeti varsa bile korktuğu için beslenemeyecektir. Mümkünse yeşillik olan, sakin yerler tercih edilmelidir. İnsanların geçmek zorunda olduğu yol kenarları tercih edilmemelidir.

Bir sokak hayvanını besleme niyetindeyseniz ve sizden kaçıyorsa, uzak duruyorsa öncelikle ona bir süre sevgi göstermeyi denemelisiniz. Sevildiğini hissetmeyen bir sokak hayvanı sizi tehdit olarak algılayabilir. Vereceğiniz gıdalar (örneğin katı gıdılar) önüne doğru atmayın. Kendisine doğru hızla gelen bir nesneyi algılayamamaktır. Kaçabilir, korkabilir ya da hırçın bir sokak hayvanı ise ona saldırdığınızı düşünerek size zarar verebilir. Bu sebeple yavaş hareket edin, ani hareketlerden kaçının ve onu sevmek istediğinizi ona gösterin.

Son olarak sokak hayvanlarını olabildiğince düzenli beslemeye çalışmalısınız. Sokak hayvanları eğer yavru değilse günde bir defa beslenmeleri bile yaşamlarını sürdürebilmeleri için yeterlidir. Sokak hayvanları onları besleyenleri sahiplenir ve onları tanırlar. Bu sebepten köpeklerin size sokak boyunca eşlik ettiğini, kedilerin evinizin kapısında beklediğini görürsünüz. Onların da bir canlı olduğunu ve duyguları olduğunu bilin. Hatta bir evcil hayvan besleyebilecek durumun varsa belki sahiplenerek minik canlılara hayatlarının en güzel iyiliğini bile sağlayabilirsiniz.