Cocker Spaniel Irk Özellikleri
img
Blog

Cocker Spaniel Irk Özellikleri

    Yaşam alanınıza bir canlı daha katmadan önce detaylı bilgi edinmek son derece önemlidir. Çoğu evcil hayvan kendi ırklarına göre çeşitli farklılıklar gösterir. Evinize aldığınız hayvanın size ve yaşam alanınıza uygun olması ya da uyum sağlaması gerekir. Öncelikle Cocker cinsi köpekler orta ırk olarak geçerler. Orta ırk boyutuna geldikten sonra daha fazla büyümezler. Yani çok büyük köpekler değillerdir. Fakat cinslerinin en belirgin özelliklerinden biri son derece hareketli ve heyecanlı olmalarıdır. Dolayısıyla aslında çok küçük yaşam alanları için uygun köpekler değillerdir.

     Amerikan ve İngiliz Cocker olarak ikiye ayrılırlar. Doğal ırklardır. Amerikan Cocker ve İngiliz Cocker arasındaki fark genel olarak dış görünüşten ibarettir. Kafa yapıları, sırtları, tüy uzunlukları bazı değişiklikler gösterir. Siyah, kırmızı, altın, çikolata, açık kahverengi, karışık (çoğunlukla siyah beyaz, kırmızı beyaz, kahverengi beyaz) renklerde olabilirler. Eskiden kuş avı ya da kuş kaldırma denilen avcılık görevlerinde insanlara yardım etmişlerdir. Av köpeği olmalarından kaynaklı da kulakları ve burunları normal köpeklere göre çok daha iyi çalışır. Dışarıya yürüyüş için çıktıklarında neredeyse hiçbir zaman burunlarını yerden kaldırmazlar. Kokuları takip ederler. Yine av köpekleri olmalarından dolayı ciğerleri çok geniştir ve her zaman için koşmaya müsaitlerdir. Yorulmak nedir bilmezler. Dağ yürüyüşlerinde, gezilerde, koşularda daima atik ve hareketlidirler.

     Eğitim kısmına gelirsek Cocker cinsi köpekler kolay eğitim alırlar. Baskın ırk değillerdir, dolayısıyla sahiplerine liderlik yapmaya çalışmadan itaat etmeye meyillilerdir. Genelde tuvalet eğitimleri bir iki hafta, temel eğitimleri bir ya da iki ay kadar sürer. Eğitime açık köpeklerdir. Köpek eğitim merkezlerinde köpeğinize eğitim aldırabilirsiniz ya da dilerseniz kendiniz köpeğinize eğitim verebilirsiniz. Fakat bir defa eğitim verdikten sonra eğitimi bırakmak mantıklı olmaz. Eğitimlerin ara sıra tekrarlanarak pekiştirilmesi ve hatırlatılması gerekir. Zeki bir ırktır ve sahibinin sözünü dinlemekten hoşlanır fakat yine zeki olmalarından kaynaklı sahibini kandırmaya çalışabilir. Örneğin her gün tuvaletini yaptıktan sonra direkt eve götürüldüğünü fark ettiğinde eve daha geç gitmek için tuvaletini tutmaya çalışabilir.

     Son derece sevgi dolu köpeklerdir. Hayatları oyun oynamak, koşmak ve sevilmek üzerine kuruludur. İlgi görmekten aşırı derecede zevk alırlar. Eğer bir ailede bakılıyorsa ailenin bir üyesini lider kabul eder ve diğer aile üyeleriyle de sevgi dolu bir biçimde yaşar. Ailenin bir üyesini sahiplenip diğerleriyle geçinememe gibi durumları olmaz. Cocker cinsi köpekler sosyal bir şekilde yetiştirildiklerinde başka hayvanlarla ya da çocuklarla anlaşmada sıkıntı yaşamazlar.

     Boyutlarına aldırmaksızın koruyucu bir tavra bürünebilirler. Evinizi, çocuklarınızı korumaya çalışırlar. Bu konuda göründüğü kadar sevimli değillerdir. Örneğin evinize bir hırsız girmesi durumunda ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Nitekim köy yerlerinde çiftliklerde bazen Cocker cinsi köpeklerin beslendiğini görebilirsiniz. Boyutuna göre kalın bir sesi vardır ve sahiplerini uyarmaya çalışırlar. Bir başka örnek olarak eğer apartman dairesinde yaşıyorsanız kapınızın önüne biri geldiğinde havlamaya başlayabilirler.

     Çoğu ırkın kendine has kalıtsal hastalıkları vardır. Kalıtsal hastalık olarak tabir edilen bu hastalıklar cinsin fiziksel özelliklerinden ya da ruhsal özelliklerinden dolayı görülme ihtimali daha yüksek olan hastalıklardır. Cocker cinsi köpeklerde kalp hastalıkları, A vitamini yetmezliğine bağlı deri hastalıkları, kronik karaciğer yetmezliği, böbrek taşı oluşumları gibi hastalıklar görülebilmektedir. Elbette bu, köpeğinizin kesin olarak bu hastalıklara yakalanacak olduğu anlamına gelmez. Sadece bu hastalıklar konusunda dikkat etmenizde fayda vardır. Bunun dışında çok düşük ihtimalle gerçekleşen bir durum da olsa Cocker Agression diye bilinen bir duygu durum bozukluğu gelişebilir. Bu hastalıkta belirli bir yaşa gelmiş olan köpek çeşitli dış etkenlere sinirlenerek saldırganlaşabilir.

     Apartman dairesinde kalması durumunda havlaması bazen problem yaratabilir. Genellikle ulumazlar fakat sesleri kalın ve gürdür. Dolayısıyla havlamaları duyulur. Dönemsel tüy dökmeleri olur. Biraz fazla tüy dökerler. Haftada bir kere tımar etmek yeterli olacaktır. Ayda iki ya da üç kere yıkanabilirler. Daha fazlası köpeğin cildi için zararlı olabilir.

     Yavru iken yavru mamaları ile beslenmesi, yetişkin iken yetişkin maması ile beslenmesi, hamile iken hamile mamaları ile beslenmesi gerekir. Yetişkin bir Cocker Spaniel on beş kg mama paketini iki üç ayda bitirebilir. Büyük ırk bir köpeğe göre mama masrafı çok daha azdır.

     Sizi yüksek enerjileri ile resmen hayata bağlarlar. Fakat tabiî ki bu yüksek enerjinin bazı sorumlulukları vardır. Yüksek enerjili bir köpek çok küçük bir dairede zor yaşar. Ayrıca enerjilerini harcamaları için çeşitli oyunlara ve uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar. Örneğin günde en az bir saat dışarıda olmaları gerekir. Yarım saat sabah ve yarım saat akşam yürüyüş yaparak hem tuvalet ihtiyacını hem de enerji yakma ihtiyacını gidermiş olursunuz. Bunları yapamamanız durumunda köpeğiniz hala enerji dolu olduğu için enerjisini yaramazlığa dökecektir. Aslında diğer ırklarda da durum çok farklı değildir. Enerjisini atamayan köpekler normal davranışlardan uzaklaşırlar. Bu sebeple özellikle heyecanlı bir köpeğe bakmanın en temel yolu yürüyüşlerden geçer.

     Veteriner masrafına gelindiğinde orta ırk bir köpek olduğu için masrafları büyük ırk bir köpeğe göre daha azdır. İlk bir sene tüm aşıları yapıldıktan sonra senelik aşıları tekrarlanır. Hangi ırk köpek sahiplenilirse sahiplenilsin bir anda ortaya çıkabilecek sorunlar göze alınmalıdır. Başka bir deyişle düzenli olarak harcanacak aşı parası, yemek parası dışında hazırda bir miktar birikiminiz olmalıdır. 

     Sonuç olarak Cocker cinsi köpekler tek başına yaşayan bir kişi tarafından bakılabileceği gibi bir aile tarafından da bakılabilir. Çok küçük olmadığı sürece apartman dairesinde ya da bahçeli bir evde bakılabilir. Günde en az kırk beş dakika bir saat kadar yürüyüş yapmaları gerekir. Ayda beş kg kadar mama yiyebilir. Kolay eğitilirler ve sevgi doludurlar. Öyle ki sevgisi yakınındaki herkese yeter. Bütün bu sorumluluklar emin olunuz ki evinize başka bir canlı katmanın getirdiği mutluluğun yanında hiçbir şey değildir.