Doberman Pinscher
img
Blog

Doberman Pinscher

Doberman Pinscher

Bu ırkı bir vergi toplama memurunun ürettiğini biliyor muydunuz? Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından Almanya’nın Apolda şehrinde vergi toplama esnasında kendisine yardımcı olması amacı ile üretilmiştir. Yaşadığı 19.Yüzyıl vergi toplama yönünden zor bir dönem olduğundan bu köpeği kendini korumak ve karşı gelenleri de korkutmak amacı ile kullanmıştır. Doberman Pinscher üreticisinin ismini taşıyan tek köpek ırkıdır.

2.Dünya Savaşı’nda dikkati nedeniyle pusu bulma köpeği olarak kullanılmıştır. Sonraki yıllarda özellikle Amerika’da çok popüler olmuş bekçi ve polis köpekleri olarak kullanılmıştır.1970’li yıllarda bu ülkede en çok bilinen ikinci ırk olmuştur. Avrupa ve Amerika dobermanları arasında bazı farklar vardır.

  • Özellikleri

Büyük boy köpek ırklarındandır, yüksekliği omuz hizasında erkeklerde 56-61 cm, dişilerde ise 51-56 cm’dir. Ortalama 11 ila 14 yıl arasında yaşarlar. Erkek köpekler daha iri cüsseli ve ağırdırlar, erkek köpekler 27-36 kg, dişiler ise 25-32 kg’dırlar. Genelde tek seferde 3 ila 8 adet yavru vermektedirler.

Genelde iki renk dağılımı görülür, siyah ana renk ve pas kırmızı bölgeler veya kahverengi ana renk pas kırmızı bölgeler. FCI   standartlara göre siyah ve kızıl (koyu kahverengi) renkte olabilir. AKC de ise daha fazla kürk rengi kabul görmektedir; siyah, kızıl, mavi ve fawn. Güçlü bir çene yapısı vardır, düzgün sıralanmış 42 adet dişe sahiptir. Gözleri orta büyüklükte ve koyu renklidir. Amerika dobermanı kafa yapısı Avrupa dobermanına göre daha incedir. Vücutları ile orantılı bir göğüs yapısı vardır, kuyrukları hafi eğimli olarak yukarıda taşınır.


  • Karakteri

Çok iyi bir koruma ve bekçi köpeğidir, sahiplendiği ortamı dikkatli bir şekilde korur. Dünyanın birçok yerinde bu özelliği nedeniyle ev ve işyerlerinde beslenilmektedir. En üst seviyede olan özellikleri eğitilebilirlik, koruma içgüdüsü ve enerjik olma durumudur. En zeki köpek ırkları arasında yer almaktadırlar. Zeki ve cesur olması nedeniyle güvenlik birimlerinin tercih ettiği köpek türlerindendir.

Baskın karakteri sevdiğinden ilk defa köpek besleyecek kişiler için tercih edilen bir ırk değildir. Eğitimlerinde sabır ve kararlılık önemlidir. Eğitimin ilk başlarında baskıdan kaçınılmalıdır, dişileri eğitim sırasında daha inatçı olabilmektedir. Diğer köpeklere karşı pek sevecen değildirler. Bazı dobermanlarda sadece tek kişiyi kabullenme ve ona itaat etme eğilimi vardır. Koruma ve sahiplenme içgüdüsü nedeniyle, yabancılara karşı dikkatli ve çekingendirler.

Zeki bir tür olduğundan, birçok komutu 1-5 tekrar sonrası öğrenirler. İş köpeği sınıfında olduğundan, iş ortağının yanında olmasından mutluluk duyar.

  • Bakımı

Köpeğinizi yaş ve ağırlığına uygun mamalar ile beslemelisiniz, yemek artığı yerine dengeleyici besin ögelerini barındıran mamalar daha iyi bir tercih olacaktır. Taze su kabı her zaman ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Atletik bir ırk olduğundan, bolca egzersiz ve oyun oynamak, sevdiği aktivitelerdendir. Yürüyüşlerinin uzun yapılması, egzersizlerinde ise biraz zorlamalar yapılması onun hoşuna giden hareketlerdendir.

Haftada bir tüylerini taramak, tırnaklarını ayda bir kesmek, dişlerini ise düzenli fırçalamak gerekmemektedir. Kulak temizliği ise, hafta iki kez olarak temiz bir beze bebe yağı damlatılarak yapılmalıdır. Kısa tüyleri tek katmandır, bu sebeple pek soğuğu sevmezler. Orta büyüklükte bir bahçeye sahip evler onlar için en ideal yuva olmaktadır.

Bütün dobermanlar karakter olarak aynı özellikleri sergilemezler, eğitime hızlıca karşılık verirler. Dobermanlar erken yaşta sosyalleştirilmelidir. En çok hoşlandıkları anlar aile bireyleri ile bir arada olduğu zamanlardır. Baskın karakteri nedeniyle, disiplinli ve doğru bir eğitim almazlarsa yönetilemez ve başına buyruk olabilirler. Bu sebepten dolayı kesinlikle erken yaşta iyi bir eğitim almalı, aileye küçükken katılmalıdır.

Birçok ülkede kulak ve kuyruk kesimi yasaktır, zaruret olmadıktan sonra yapılmamalıdır.